''Daralma devam ediyor''

31 Mayıs 2019 Cuma 19:08
Yılın ilk çeyreğinde sanayide yüzde 4.3; inşaatta ise yüzde 10.9 daralma yaşandı. Gayri Safi Yurtiçi Hasılanın (GSYH), TL'deki sert değer kaybı, merkez bankasının sürdüğü sıkılaştırıcı politikalar ve iç talepteki yavaşlama ekonomide daralmaya neden olan başlıca etmenler olarak karşımıza çıkmaktadır.
Bunun yanında Mayıs ayında ekonomik güven endeksi 77.5, tüketici güven endeksi ise 55.3 ile 2019'un en düşük seviyelerine inmiş bulunmaktadır. Türkiye ekonomisi gerek işsizlik gerek büyüme gerekse enflasyon oranlarıyla çok ciddi bir tehlikenin içerisinde girmiştir. Yüksek enflasyon ve işsizliğin yanında yaşanan küçülme ekonomide yaşanabilecek en kötü durumlardan biridir ve slumpflasyon olarak adlandırılmaktadır. Slumpflasyon ise ekonomik olarak mücadele edebileceğiniz bir olgu değildir, slumpflasyonla mücadelenin yolu ancak ve ancak beklentilerin iyileştirilmesinden geçmektedir.
Önceki yazılarda bahsettiğim Türkiye'deki temel problemlere ek olarak İstanbul seçiminin iptali sonrasında oluşan belirsizlik, geçen hafta alınan karar ile bireysel emeklilik fonlarının dağılımına yapılan müdahele ve bankaların döviz mevduatındaki zorunlu karşılık oranlarının yükseltilmesi gibi nedenler Türkiye'deki riskleri ve dolasıyla olumsuz beklentileri arttırmaktadır.
Ekonomi bu şekilde yönetilmeye devam edildikçe yaklaşmakta olan Kriz daha da derinleşmektedir. Umalım ki ekonomiyi yönetenler içine girdikleri yanlış yoldan bir an önce dönsün yoksa durum hepimiz için çok daha kötüye gitmektedir.
YAZARIN SON YAZILARI