Değişim Başlıyor

07 Ekim 2019 Pazartesi 21:35
Bildiğiniz üzere geçtiğimiz hafta Berat Albayrak tarafından Türkiye ekonomisine yönelik Orta Vadeli Plan açıklandı ve başlığı şöyleydi: ‘'Değişim Başlıyor''.
Bu plan 2020 ile 2022 yılları arasını kapsayan açıklamalar içermekte ve 2019 yılını da 0.5 büyüme ile sonuçlandıracağımızı haber vermektedir.
Sayın Bakan bununla da yetinmeyip 2020 yılı için büyüme tahminini yüzde 5 olarak açıklamış ve aynı cesaretle bu ivmenin 2022'ye kadar devam edeceğini söylemiştir. Bütün bunlar gerçekleşirken de 2022'de cari açığın 0.0 olacağını iddia etmektedir.
Peki nasıl olacak bütün bunlar? İzlenilen yola bakılırsa ekonomi yönetimi durgunluktan çıkmanın yolunu bankaların kredi musluğunu açmasına bağlamış durumda ve bunu yaparken BDDK aracılığıyla kredi vermeye yanaşmayan bankalara aba altından sopa göstermekten çekinmiyor.
İçinde bulunduğumuz dönemde dünyanın dört bir yanından gelen ve en önemli ölçütlerden biri kabul edilen satın alma endeksinin eylül ayı verileri ABD, Almanya, Japonya ve Rusya'da ekonominin yavaşlamakta olduğunun sinyallerini veriyor. Bunlardan bizim için en kötüsü en büyük ihracat bölgemiz olan Euro bölgesinden gelen verinin son 7 yılın en düşük oranı olması ve ufukta resesyon görünüyor…
Ne yazık ki ne hükümet ne de ekonomi yönetimi tekrarlana gelen hatalardan ders almıyor, alacağa da benzemiyor.
Küresel risklerin tavan yaptığı ve gelişmekte olan ülkelere fon akışının neredeyse olmadığı/olmayacağı bir döneme girilirken bu kadar risk almanın mantıklı bir açıklaması yok. Önümüzdeki 4 yıllık seçimsiz dönemde ekonomi yönetimi bu risklerden uzak durarak disiplinli bir politikayla ülke ekonomisini düze çıkarmaktansa riskleri daha da arttıracak hamleler yapmasının sebebi niye? Hükümete kulak verelim : Enflasyon da tek haneye düştüğüne göre Türkiye'nin uçuşa geçmeye hazır değil mi…
YAZARIN SON YAZILARI