Hani '’Elinde döviz olanlar eyvah eyvah'' diyecekti

23 Mart 2019 Cumartesi 20:17
Kurdaki sert yükseliş sonrası Merkez bankası tarafından sürpriz bir şekilde gelen faiz artırma sinyali de kurdaki yükselişi durdurmada yeterli olmadı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ‘' ABD Başkanı Trump'ın Golan tepeleriyle ilgili talihsiz açıklamasının bölgeyi yeni bir krizin eşiğine getirdiğini'' söylemesini ardından ABD ile halıhazırda S-400 meselesinden ötürü muamma olan ilişkilerin, daha da kötüye gidebileceği endişesi, TCMB'nin rezervlerinin Mart ayının ilk iki haftasındaki 6.3 milyar dolarlık düşüş sonucu  28.5 milyar dolara gerilemesi ve küresel piyasalarda artan risk algısı nedeniyle gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinin ve Kırılgan 5'li içerisinde bulunan Türkiye gibi ülkelerin para birimleri olumsuz etkilendi. 
Amerikan Doları bütün para birimlerine karşı değer kazanırken Fed'den hafta başında gelen açıklamalar ile geleceğe dair beklentilerin düşünülenden kötü olacağı sinyali piyasalardaki endişeyi arttırarak Türk Lirasının hızlıca değer kaybetmesine sebep oldu. 
Bütün bu gerçeklerin yanında Türkiye'nin bu oynaklıklardan en fazla etkilenen ülke olması, Türkiye'ye özgü risklerin ve son dönemde yapılan ‘'Elinde döviz olanlar eyvah eyvah diyecek'' gibi piyasa ekonomisiyle bağdaşmayan açıklamaların piyasa üzerindeki kuşkuların artmasına ve TL'deki değer kaybının artmasına sebep olan etmenlerden oldu.
Öte yandan dünkü hareketle de açıkca görüldü ki elinde döviz olanların üzüleceği beklentisi gerçekleşmedi. Son dönemdeki açıklamalar ve piyasa ekonomisiyle çelişen uygulamalar hükümetin ekonomideki problemlerin gerçek sebeplerine odaklanmak yerine seçime kadar bazı gerçeklerin üzerileri örtülerek veya baskılayarak ekonominin yürütülmeye çalışıldığını gösteriyor. Zira seçim sonrası için vaad edilen enflasyon ve istihdam oranlarının da gerçekle bağdaşmadığı aşikar.
Türkiye ekonomisini içinde bulunduğu bu durumda çok ciddi sorunları olduğu ortadadır. Hazine Bakanının ses tonunu değiştirerek dolar alanlarla dalga geçmesi, ne TL'ye değer kazandırır ne de Türkiye ekonomisine fayda sağlar. Ekonomi yönetimi tarafından gerekli adımlar atılmazsa Türkiye ekonomisi için işler içinden çıkılmaz hale gelebilir.
DORUKHAN EYNES/ Notkon
YAZARIN SON YAZILARI