Ilımlı Topallama

25 Ekim 2019 Cuma 10:02
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu beklentilerin üzerinde bir faiz indirimine giderek politika faizini 250 baz puan indirdi ve yüzde 14'e çekti.
Ekonomiye yönelik yaptığı açıklamalarda genel olarak ılımlı bir toparlanmadan bahsederken konu başlıkları şöyleydi; iç talepte ılımlı bir büyümenin devam ettiğini, enflasyonun ciddi olarak düzeltme kaydetme yolunda olduğunu ve cari açıktaki iyileşmenin devam edeceğini bildirdi. Bana kalırsa ekonomide ılımlı bir toparlanmadan ziyade ‘'Ilımlı bir topallama söz konusu. TCMB açıklamasında yer alan veriler kadar yer almayan verilere de göz atmakta fayda var.
Ekonomide şimdilik ılımlı bir hava estiği söylense de ekonomimizin dile getirilmeyen çok ciddi problemleri olduğunu unutmamak gerekir. Bu problemler en ufak bir sallantıda bu ılımlı havayı tam tersine çevirebilme durumuyla arka planda beklemeye devam ediyor.
Örneğin bütçenin 2019 yılı içerisinde Hazinenin Merkez Bankasından aldığı desteklerle yola devam ettiğini bilmeyen kalmadı. Hazine ve Maliye Bakanlığının açıkladığı verilere göre Ocak- Eylül arasında merkezi bütçe 85.8 milyar TL açık vermiş durumda ve bu rakam geçen sene TCMB desteği olmadan 56.7 milyar TL idi. Unutmamak gerekir ki 2018 yılı Eylül ayında Berat Albayrak tarafından açıklanan 2019 yılı için öngörülen toplam bütçe açığı 80.6 milyar TL idi. Bütçede durum kritik ve bu seneyi TCMB desteğiyle atlattığımızı varsayalım. Peki gelecek sene ne olacak?
Yatırımlara baktığımızda ise ülkede yatırımlar çakılmış durumda, yöneticilerin ağzından düşmeyen toparlanma lafının istihdama yansımasını görebiliyor muyuz? Genç işsizlik oranı %25 gibi tarihi seviyelerde bulunuyor. Bankaların takipteki alacakları yükselişine devam ederken hanehalkının ekonomiye olan güvenini yitirmesi sebebiyle ülkedeki döviz hesapları hiç olmadığı kadar yükselmiş görünüyor. Geleceğe güven konusunda yaşanılan bu belirsizlik nedeniyle de faiz oranları düşse bile hanehalkı zorunlu olanlar dışında harcama yapmaktan kaçınıyor.
Peki bütün bunlar sözkonusu iken ekonomi toparlanıyor demek sizce doğru mu? Kararı sizlere bırakıyorum…
YAZARIN SON YAZILARI