Para mı, Virüs mü?

24 Mart 2020 Salı 12:06
Gözle görülemeyen bir tehdit ne kadar tehlikeli olabilir ki? Covid-19 diye adlandırılan ve koronavirüs olarak bilinen virüsün dünyaya yaptıklarına ve yapacaklarına bakarak bu sorunun cevabına hep birlikte şahit oluyoruz.
3 ay öncesine kadar “sözde” her şey güllük gülistanlık iken tek derdi kapitalizmin devamı ve kazanılan paranın maximize edilmesi, arttırılması neticesinde yüksek büyümeye odaklanmış olan bu sistemde ülkelerin düştüğü hali gördüğümde üzülmüyorum.
Dünya'nın içinde bulunduğu onlarca sıkıntıya karşı yıllardır kayıtsız kalan gelişmiş ülkeler şimdi kendi dertleriyle boğuşuyorlar ve ellerindeki en büyük silah uğruna savaştıkları Para… Başta FED olmak üzere gelişmiş ülkelerin merkez bankaları piyasaya sınırsız likitide(Para) sağlayacağını bildiriyor. İnsanlığın temel hakkı olan ve Yaratan tarafından verilen suyu bile Para kazanma hırsı neticesinde insalığa parayla satan bir sistemden bahsediyorum.
Devletlerin kuruluş amacı olan adalet ve güvenlik neticesinde sağlamak zorunda oldukları eğitim, sağlık gibi sosyal hizmetlerin çoğu kapitalizm denen illetin dikte ettiği kar maksimizasyonu neticesinde özelleştiriliyor. Doğal kaynaklar acımasızca tüketiliyor. İnsanlık dramı haline gelen göçmenlerin durumu ise aman bu yükün altına girip para harcamayayım diyerek görmezden geliniyordu. Ne oldu şimdi? Bir virüs, uğruna savaştığınız ve amaç edindiğiniz şeyi bir virüs ile savaşmak uğruna olması gerektiği gibi araç olarak sınırsızca dağıtıyorsunuz.
Yukarıda sayılan problemlerin hepsini aynı aracı kullanarak çözebilecekken yapmadınız, yapmıyorsunuz. Şimdi bastığınız paralar sisteminizi kurtarmaya yetecek mi hep beraber izleyip göreceğiz para mı kazanacak virüs mü..
 Son söz: “Allah, düzen kurucuların (tuzaklarına karşılık verenlerin) hayırlısıdır.”
YAZARIN SON YAZILARI