Son Çare IMF

31 Mayıs 2020 Pazar 22:57
Türkiye Ekonomisi son 20 yılda olmadığı kadar zor bir dönemden geçiyor. Tabi bu duruma en büyük etken olarak tüm dünyayı etkisi altına alan covid-19 gösterilebilir fakat Türkiye'de ekonominin virüsten önce de çökme potasına doğru çıkmaza girdiğini gören ve söyleyen çok sayıda uzman mevcuttu. Virüs bu süreci sadece hızlandırdı.
Her ne kadar medyaya yansımasa da toplum ekonomik olarak içinde bulunduğu bunalımı derinden hissetmekte, işsizlik neredeyse 40 yılın en yüksek seviyesinde seyretmektedir. Hükümetin son 3 yıldır uyguladığı ekonomi politikaları Ülke ekonomisini iflasa sürüklemektedir.
Covid-19 pandemisinin neden olduğu durgunluk ise işleri iyice çıkmaza sokmuştur. Hükümetin acil olarak ihtiyaç duyduğu döviz finansmanını bulmak için gelişmiş ülkelerin Merkez bankalarıyla yapmaya çalıştığı swap anlaşmalarına ABD ve İngiltere gibi likitidite musluğunun başında oturan ülkeler olumsuz yanıt vermiştir. Hükümetin Katar ile yaptığı 15 milyar dolarlık swap anlaşmasının ise ekonomiye reel anlamda hiçbir faydası olmayacak göstermelik bir anlaşmadır. Katar ile toplam ticaretimiz bir yıl içerisinde 1 milyar doları bile değildir bu sebeple 15 milyar dolar merkez bankası bilançosunda varmış gibi görünecek hayalı bir paradan ibarettir.
Türkiye'nin bir başka kritik sorunu, salgın dönemindeki ek harcamalar sebebiyle oluşacak cari açığın ve kısa dönemde ödemesi gereken borçları için gereken dövizin finansmanıdır. Mayıs ayı itibarı ile 1 yıl içinde Türkiye'nin ödemesi gereken dış borç tutarı 168 milyar dolar olmakla beraber Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasında bulunan brüt rezervlerimizin toplamı ise sadece 86,2 milyar dolardır. Anlayacağınız kasa tam takır kuru bakırdır.
Bu durumda maalesef Türkiye Ekonomisi için en mantıklı seçeneğin IMF ile stand-by anlaşması yapmak olduğunu kabul etmek gerekmektedir. Böylelikle kısa vadeli dış borçlar için kaynak sağlanacaktır. IMF ile yapılan anlaşma neticesinde IMF'in dikte edeceği mali tedbirler ilk 1-2 yıl daralma ve küçülme gibi olumsuzlukları beraberinde getirecektir fakat bunlar ekonomide normale dönüş karşılığında katlanılabilecek maliyetlerdir.
YAZARIN SON YAZILARI