TL'de düşüş durmuyor!

29 Ağustos 2019 Perşembe 11:19
Pazartesi gecesi kurda gerçekleşen hareket ile dolar/tl kuru 6.40'a dayandı. Şüphesiz bu hareketin sebebini herkes merak ediyor. Ortada hiçbir sebep yok iken piyasa kapalı ve ülkeyi yönetenler yataklarında mışıl mışıl uyurken ne oluyor da ülke para birimi birden bire tokatlanır gibi değer kaybedebiliyor.
Amerika ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşından haberdar olmayan yoktur. Amerika bir süredir Çin ulusal para birimi Yuan'ın Çin yönetimi tarafından bilinçli bir şekilde değer kaybettirilmesi ile uğraşıyor. Peki Çin neden böyle bir yol izliyor bu konuya başka bir yazıda girebiliriz biz şimdilik Türkiye'ye odaklanalım. İçinde bulunduğu piyasa koşulları gereği Yuan ile ters yönlü bir harekete sahip olan Japon Yen'i, Pazartesi gecesi Çin Yuanı'nın değer kaybetmesiye yükselerek son 1 yıl içerisinde dolar karşısındaki en yüksek değerini gördü. Yuan ve Yen'de yaşanan bu sert hareket karşısında pozisyon almak isteyen piyasa oyuncuları her zaman olduğu gibi piyasadaki en zayıf halkayı kullanarak bu hareketlere karşı pozisyon almak isterler. Peki piyasadaki en zayıf halka sizce hangi para birimidir? Japon yatırımcıların TL cinsinden varlıklarını hızlı bir şekilde satması dolar/tl kurunun önce 6'ya sonra da peşinden gelen yeni satışlarla geçici de olsa 6.40 seviyesine kadar çıkarmıştır. Son birkaç aydır TL'nin Dolar karşısında stabil kalması sonucu hükümet ve ekonomi yönetimi sanki her şey  bitmiş ve ekonomi güllük gülistanlık şekilde işlemeye başlamış gibi söylemlerde bulundular. Anlaşılması gereken en önemli şey TL'nin kredibilitesinin neredeyse sıfırlandığıdır. Global dünyada yaşanan olumsuz en ufak bir gelişmenin aleyhimize işlemesinin sebebi budur.
Belki bugün hiçbir şey olmaz ama yarın işler kızıştığında en hızlı değer kaybeden para birimi olarak ipi göğüsleyen TL olacaktır. Gerçi o zaman da ekonomi yönetimimiz çıkıp ‘'Yaşanan bu olaydan ötürü ihracatta en rekabetçi ülke konumuna gelmiş bulunmaktayız.'' diyebilir ne de olsa ağızlarından çıkan her şeye inanan bir topluluğu yönetiyorlar.
YAZARIN SON YAZILARI