Her Anın Kıymetini Bil!

10 Nisan 2019 Çarşamba 18:19
Çoğu zaman iyi niyetle yola çıkan insanlar bir süre sonra o kadar değişmiş oluyor ki başlangıçta hedeflenen nokta ile sonuçta ulaşılan yer arasında büyük farklılıklar gözükmektedir.. Bireyler ve gruplar hedefe giden yolda her an teyakkuz anında olmalı ve en ufak bir noktayı gözden kaçırmamalıdır. Çevremize baktığımızda gerek siyasette olsun gerekse sivil toplum kuruluşlarında ve spor kulüplerinde olsun başlangıçta düzene karşı yola çıkan ve bambaşka bir gelecek projeksiyonu vadeden insanlar bir süre sonra baktığımızda maalesef seleflerinin kötü bir kopyası haline geldiğini görmekteyiz.
İnsanın yaptığı küçük yanlışlar veya yapmaları gerekenden verdiği tavizler bir süre sonra insanın karakterinde geri dönüşümü çok zor olan değişimler meydana getirmeye başlıyor.  İnsan her an kendini yenileyen ve yeniden oluşan bir canlıdır. Bu dönüşümün hammaddesi de daha önce yaşadığı tecrübelerdir.  Eğer insan hoşlanmadığı veyahut da yanlış olduğunu bildiği bir eylemi gerçekleştirirse bu eylemin izi onun üzerinde devam etmektedir.
İnsan her ne kadar belli anları kaderinin şekillendiği noktalar olarak görse de yaşam boyunca yaptığı diğer eylemler olmasa o anlar da oluşmayacaktı belki de. Her anın eşit derecede önemli olduğunu bilmek insanın çalışma ve zorluklara karşı dayanma gücünü artırması bakımından önemlidir. Her anın önemli olduğunu bilen insan bu anları değerlendirmek için çaba harcar. Diğer taraftan yaşadığı başarısızlıkların ardından kendini toparlaması ve yeniden yola koyulması kolay olacaktır.
Hayat ise bizim çoğu zaman zannettiğmiz gibi ya hep ya hiç  bir süreç değil. Hayatı en önemli değişkenin kendimiz olduğu milyonlarca bilinmeyeni olan bir denklem olarak düşünebiliriz. Yaşadığımız olumsuz durumlar bizi yıkıma sevk etmemeli, çabalamaya devam etmeli attığımız olumlu adımların bizi iyi noktalara taşıyacağını unutmamaliyız
YAZARIN SON YAZILARI