ABD ekonomik ambargo uygular!

Erol Mütercimler, Türkiye'nin Rusya'dan satın aldığı S-400 hava savunma sistemlerini ülkeye getirmesi ile birlikte ABD'nin ekonomik ambargo uygulayacağı uyarısında bulundu.
ABD ekonomik ambargo uygular!
Haliç Üniversitesi İşletme Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Erol Mütercimler, Türkiye ile ABD arasında krize neden olan S-400 hava savunma sistemi ile ilgili önemli açıklamada bulundu. Siyaset Bilimci Mütercimler, Ankara'nın, Rusya'dan satın alınan S-400'leri Türkiye'ye getirmesi halinde, ABD'nin ekonomik ambargo uygulayacağı uyarısında bulundu.

Erol Mütercimler katıldığı bir YouTube kanalında yaptığı açıklamasında ABD'nin İran'a yönelik ambargosunu hatılatarak "Türkiye S-400 konusunda ısrarcı olursa, ABD ellerinde bulunan güçlü kartlarla Ankara'yı sıkıştıracak. S-400'leri NATO ülkesi, ABD müttefiki olarak alınmasına taraftar değiliz diyorlar. Bir milyon kez söylediler. Türkiye şu an büyük bir çıkmazda." diyerek "Ya bunu Malezya'ya aktaracaksınız ya da bunu Türkiye'ye çekeceksiniz, ordu evinin birinin bahçesine koyacaksınız. Bu ABD ekonomik ambargosuna kadar gider. Türk ekonomisinin geleceği durum tahayyül bile edilemez." ifadelerini kullandı.

Mütercimler'in S-400'ler hakkında yaptığı açıklaması şöyle:

"Türkiye bu konuda ısrarcı olursa (S-400 konusunda), ellerinde (ABD) bulunan güçlü kartlarla Türkiye sıkıştırılacak. S-400'leri NATO ülkesi, ABD müttefiki olarak alınmasına taraftar değiliz diyorlar. Bir milyon kez söylediler. Türkiye şu an büyük bir çıkmazda. Zaten parasını ödemişsiniz. 3.5 milyar dolardan söz ediyorlar. Aldığınız zaman bu zaten tek bir sistem değil ki. Bunlardan dörtlü sistem almak zorundaymışsınız falan. Çapları mapları. Bir sürü şey söylüyor Hava Kuvvetleri mensupları.

Ya bunu Malezya'ya aktaracaksınız ya da bunu Türkiye'ye çekeceksiniz, ordu evinin birinin bahçesine koyacaksınız. Bu ABD ekonomik ambargosuna kadar gider. Türk ekonomisinin geleceği durum tahayyül bile edilemez. Kıbrıs harekatı sonrası bu ambargoyu Türkiye yedi. '70 cente muhtaç hale geldik' lafını ülkenin başbakanı söyledi. Ondan sonra, ASALA, PKK, askeri darbe peş peşe, zincirleme geldi. ABD ahlak tanımıyor. ABD dış politikasında Makyavelist politika izler.

Stratejinin beş bin yıllık kuralı: Stratejin yanlışsa taktik doğrularla başarıya ulaşamazsın. İşin en başında düşünecektiniz. Türkiye'nin en büyük stratejisi 'Allah Kerim' abi. Onunla bir yere varamazsın."

HABER YORUMLARI