ABD Maduro’yu destekleyenleri uyardı: Türkiye dikkatli mi olmalı?

ABD Venezuela Devlet Başkanı Maduro üzerindeki baskıyı arttırmak amacıyla hükümetin ABD’deki varlıklarını dondurmuştu. Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton Maduro’ya yönelik uluslararası çapta daha sert önlemler alınması çağrısında bulundu.
ABD Maduro’yu destekleyenleri uyardı: Türkiye dikkatli mi olmalı?
ABD Venezuela Devlet Başkanı Maduro üzerindeki baskıyı arttırmak amacıyla hükümetin ABD'deki varlıklarını dondurmuştu. Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton Maduro'ya yönelik uluslararası çapta daha sert önlemler alınması çağrısında bulundu.

Peru'nun başkenti Lima'da düzenlenen bir zirvede konuşan John Bolton yabancılar dahil olmak üzere Amerikalı yetkililerin Maduro hükümetini destekleyen herkese yaptırım uygulayabileceğini, herkesi hedef alabileceğini vurguladı.

VoA haberinde John Bolton “Şimdi harekete geçme zamanı. Amerika Maduro'ya maddi desteğin kesilmesi ve barışçıl, demokratik bir geçiş sürecinin hızlanması için kararlı şekilde hareket ediyor” şeklinde konuştuğu belirtildi.

ABD'den Maduro ile iş yapmak isteyenlere: “Çok dikkatli hareket edin”

Ulusal güvenlik danışmanı Bolton “Çok dikkatli hareket edin” sözleriyle de Maduro rejimiyle iş yapmak isteyen üçüncü taraflara bir mesaj gönderdi.

ABD Başkanı Donald Trump Pazartesi günü Venezuela hükümetinin varlıklarının dondurulmasını öngören ve Venezuela hükümetiyle iş yapılmasını yasaklayan bir başkanlık kararnamesi imzalamıştı.

Söz konusu kararname Venezuela'nın Rusya ve Çin'le ilişkilerinin yanı sıra batılı şirketlerle de iş ilişkilerini etkileyebilir.

ABD Batı Yarımküre 'de otuz yılı aşkın bir süredir ilk kez bir hükümete ait varlıkları toptan dondurma kararı alıyor. Ancak uzmanlar Venezuela'ya yaptırım uygulanmasını öngören bu başkanlık kararnamesinin Küba'ya uygulanan ticaret ambargosu düzeyinde de olmadığına dikkat çekiyor. Çünkü söz konusu kararname Venezuela'nın özel sektörünü kapsamıyor.

John Bolton Venezuela'ya uygulanan yaptırımların İran, Kuzey Kore ve Suriye'ye uygulanan yaptırımlara benzer olduğunu söyledi. “Venezuela artık bu ayrıcalıklı haydut devletler kulübünün bir üyesi” dedi.

Rusya: “Venezuela'ya yapılan ekonomik terör”

Venezuela'nın müttefiklerinden Rusya ise ABD'nin Venezuela hükümetinin varlıklarını dondurma kararına tepki gösterdi. Rusya Dışişleri Bakanlığı yapılan yazılı açıklamada Washington'un bu adımını hukuk dışı olarak niteledi, “Bu bir ekonomik terördür” denildi.

Venezuela'nın eski lideri Hugo Chavez'in ardından 2013 yılında göreve gelen Maduro ABD yaptırımlarına rağmen Venezuela ordusunun kendisine verdiği destekle iktidarda kalmayı başardı.

Dünya yakın tarihindeki en büyük ekonomik çöküşlerden birisi Chavez döneminde başlatılan devlet denetimlerini devam ettiren Maduro iktidarında yaşandı. Ekonomik kriz yüzünden dünyanın en büyük petrol rezervlerine sahip olan ülkede 30 milyon kişi gıda ve ilaç sıkıntısı çekiyor.

Türkiye-Venezuela ilişkilerinin durumu

Hatırlanacak olursa Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz Ocak ayındaki açıklamalarında Maduro'ya destek vermiş, Nisan Ayındaki darbe girişiminde de sandık sonuçlarının ve demokrasinin önemli olduğunu darbe girişimini kınadığını belirtmişti.

Geçtiğimiz Mayıs ayında da Venezuela'nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Samuel Moncada, ülkesinin Washington Büyükelçiliğinin korunması için Türkiye'nin ”hami devlet” olmasını teklif ettiklerini söylemişti. Ancak Moncada bu tekliflerinin reddedildiğini açıklamıştı.

TBMM Türkiye-Venezuela Dostluk Grubu Başkanı ve AKP İstanbul Milletvekili Serkan Bayram'a göre, iki ülkenin yakınlaşmasının hem siyasi hem de ekonomik sebepleri var. DW Türkçe Ocak ayında konuşan Bayram, Türkiye'nin tutumunu “halkın oyuyla işbaşına gelen, yüzde 68 oy almış devlet başkanının demokrasi dışı yollarla indirilmesine olan bir tepki” olarak nitelendiriyor.

Türkiye'nin sadece Venezuela değil, bütün ülkelerle ticaret hacmini genişletmeyi amaçladığını söyleyen Bayram, Venezuela'dan yapılan ithalatın bir yılda 150 milyon dolardan 1 milyar dolara çıktığını belirtiyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2018'de ulaşılan bu meblağın 900 milyon dolarını kıymetli metaller oluşturuyor. Türkiye, 2017 yılında Venezuela'dan kıymetli metal ithal etmemişti. Venezuela hükümeti geçen yıl, olası uluslararası yaptırımlardan kaçınmak amacıyla, çıkardığı altınları rafine işlemi için artık İsviçre yerine, Türkiye'ye göndermeye başladığını açıklamıştı. Yani iki ülke arasında sıfırdan doğan bir altın ticareti var ve giderek önemli hale geliyor.

Bunlar göz önüne alındığında Maduro yönetiminin yanında yer alan Türkiye'nin ABD'den gelebilecek yaptırımlar konusunda dikkat etmesi gereken bir cephe daha doğabileceği endişeleri ortaya çıkıyor.

HABER YORUMLARI