Ahmet Davutoğlu’nun ihracındaki ilginç detay!

Ahmet Davutoğlu genel başkanlığı yaptığı AKP'den ihraç edilmek istenmesinin gerekçeleri arasında TV5 canlı yayınındaki sözlerinin de olduğu öğrenildi.
Ahmet Davutoğlu’nun ihracındaki ilginç detay!
Eski Başbakan ve Ak Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nun Ak Parti tarafından ihraç talebinde bulunmasına gerekçe olan sözleri ortaya çıktı. Ak Parti Merkez Disiplin Kurulu Ahmet Davutoğlu'na tebligat göndererek yazılı ve sözlü savunma yapmasını isterken, Davutoğlu'nun TV5 yayını, ekonomik kriz ve 'terör defterleri açılırsa...' sözleri ihraç gerekçesi olarak gösterildi.

Tebligatta, Davutoğlu'nun çeşitli şehirlerde yaptığı konuşmalar ile sosyal medya paylaşımları ve verdiği röportajların MYK tarafından disiplin suçu olarak görüldüğü belirtildi.

'TROL ÇETELERİ' SÖZLERİ DİSİPLİN SUÇU SAYILDI

Ak Parti MYK, Davutoğlu'nun 30 Haziran'da Elazığ'da yaptığı konuşmada "Devlet makamını bir trol çetelerinin tuzaklarına mahkum edenlere karşı 3 yıl sustuk. Eğer işler iyi gitmiş olsaydı kıyamete kadar susardık" sözlerini disiplin suçu olarak değerlendirdiği ortaya çıktı. 

Davutoğlu'nun disiplin suçu olarak görüldüğü diğer ifadeleri ise şöyle: 

"Ak Parti bir takım trol örgütlerin etkisi altına girmişse, soru sorması gereken biz, cevap vermesi gereken partiyi bu gruplara teslim edenlerdir. Vicdan odaklı temiz bir siyasetten kopma nedeniyle buradayız. Ekonomik açığı iyi politikalarla kapatabilirsiniz ama vicdan açığını kapatmak mümkün değildir. Adalete ihtiyaç var. Adalet son dönemde öylesine çifte standart gösterdi ki insanların adalete, hukuk sistemine güveni sarsıldı." 


Sakarya konuşmasının da ihraç sebebi olarak sayıldığı Davutoğlu, "Kimse bu ümmet benim partimin tekelindedir diyemez. Ümmetten kastedilen yalılarda oturup Türkiye'yi dizayn etmeye çalışanlarsa biz o topluluktan değiliz." demişti.DAVUTOĞLU'NUN İHRAÇ TALEBİ GEREKÇESİNDE TV5 YAYINIDA VAR

Merkez Disiplin Kurulu'nun ihraç gerekçesi olarak gördüğü başlıklar ise şöyle:

TV5 yayınındaki açıklamaları. 
BBC ve Yavuz Oğhan'ın YouTube kanalında yapılan röportajdaki açıklamaları ile "Terörle mücadele defterleri açılırsa birçok insan, insan yüzüne çıkamaz" sözleri.
Financial Times'ta yayınlanan röportajda yaptığı eleştiriler ve "Eski bir Başbakan olarak ben korkarsam vatandaş konuşamaz" sözleri.
Amerika'nın Sesi'nde yayınlanan ve Davutoğlu'nun "Ekonomik krizi inkar ederek yönetemeyiz" ve "Gerçek basın özgürlüğü demokrasinin bağışıklık sistemidir" demeçleri.
Mayıs ve haziran aylarında Ankara, Diyarbakır ve Konya'da yaptığı konuşmalar.

Sair zamanlardaki sosyal medya paylaşımları ve basın önünde yapılan açıklamalarınız.


Davutoğlu'nu 117. Madde üzerinden ihraca götüren cümleler şöyle;

"Tüm uyarılarımıza rağmen çarpık parlamenter sistemden, çarpık bir Başkanlık sistemine geçildi."
"Devlet yapısıyla aile ilişkileri kesinlikle ayrılmalıdır. Devlet hiyerarşisinde birinci derece akrabalıklar olmamalıdır. Çok radikal köklü reformlarla bu ülkenin psikolojisi ve devlet yapısı yeniden inşa edilmelidir."
"Kimse ümmeti tekeline alamaz. Kimse bu ümmet benim partimin tekelindedir diyemez. Ümmetten kastedilen yalılarda oturup Türkiye'yi dizayn etmeye çalışanlarsa biz o topluluktan değiliz."
"Gerçek basın özgürlüğü demokrasimizin bağışıklık sistemidir. Bunu yok etmek usulsuz ve baskıcı metotlarla basında tekelleşmeye yönelmek Türkiye'nin zihni kapasitesini daraltmaktır."
"Yaşanan ekonomik krizi inkar ederek yönetemeyiz."
"İçeriden bir eleştiri olarak söyleyeyim, oto sansürün en yoğun olduğu dönemden geçiyoruz."
"MKYK ile bana, sen Başbakan gibi görün ama Başkan olma, Başbakan gibi yap ama yetki kullanma dendi. Bunu benden Cumhurbaşkanı ve MKYK'ya imza atanlar istiyordu. Ben kendimi bilirim benden her şey olur da düşük profilli olmaz."
"Bana saldırmak ödüllendirilen bir şey. Benimle bir araya gelen gazeteciler de işlerinden oluyor."
"Ekonomik krizle, adalet yerlerde sürünüyor onunla ilgilenin. Hz. Ömer'in adaletini söylemekle adalet gelmez."
"Ak Parti bir takım trol örgütlerinin etkisi altına girmişse soru sorması gereken biz, cevap vermesi gereken partiyi bu gruplara teslim edenlerdir."
"Bir seçimde beka kaygısından bahsedip, diğer seçimde İmralı ile temasa geçmeye çalışmak veya bunu meşru göstermek milletin vicdanından kopuştur."
"Bugün Ak Parti'nin 'Ak' kelimesiyle ifade edilen temiz siyasetin yeniden keşfedilmesi gerekmektedir. Adalete ihtiyaç var. Adalet son dönemde öylesine çifte standart gösterdi ki, insanların adalete, hukuk sistemine güveni sarsıldı."


"KÜÇÜK DÜŞÜRÜCÜ BEYANLARDA BULUNMAK"

MYK, Davutoğlu'nun bu sözlerle, "Parti yöneticileri, üyeleri veya parti tüzel kişiliği hakkında basın yayın araçları ile kamuoyu önünde gerçek dışı haber yaymak, iftira, hakaret, karalama veya küçük düşürücü beyanlarda bulunmak" suçunu işlediğini savunuyor.

Ak Parti Merkez Disiplin Kurulu, Ahmet Davutoğlu'nun savunmasını 7 gün içinde bekliyor.

HABER YORUMLARI