Akaryakıt terörü!

Vatandaş tıpkı gıdadaki artışta olduğu gibi akaryakıt zamlarına da “terör muamelesi” yapılmasını istiyor...
Akaryakıt terörü!
Üreticinin ve vatandaşın en büyük ve de mecburi gideri enerji kalemleri gün gün katlanıyor. Bugün gelmesi beklenen benzine 30 kuruş, motorine ise 10 kuruşluk zammın da eşel mobil kapsamına alınması için yoğun talep var.

Vergi oranları yüzde 60'lara dayandı

Türkiye'de ortalama litre fiyatı 6 TL olan benzinin 0,91 TL'Sİ KDV, 2,37 TL'si ÖTV. Yani 6 TL'lik benzinin 3,26 TL'si, yani yaklaşık yüzde 56'sı vergilerden oluşuyor. Motorindeki vergi oranı ise yüzde 48,8 seviyesinde bulunuyor.

“Eşel mobil istiyoruz”

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) Başkanı Fesih Aktaş, “Bugünden itibaren benzinde oluşan 27-30 kuruş, motorinde ise 10 kuruşluk zamların önüne geçmek için eşel mobil sisteminin bir an önce tekrar devreye alınması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Ortaktan tanzim çağrısı: Ucuz benzini, mazotu özledik

Cumhur İttifakı'nın ortaklarından MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, hükümete bir öneride bulundu. Enginyurt, “Hazır tanzim satış işine el atmış iken, bir de akaryakıt tanzim satış istasyonları da kursak diyorum. Ne güzel olur; ucuz mazot, ucuz benzini çok özledik” dedi.

Dünyanın en pahalı akaryakıtını kullanıyoruz

Dünyanın en büyük petrol rezervlerine sahip olan Venezuela, dünyada benzinin en ucuz olduğu ülke. Diğer petrol zengini ülkeler Suudi Arabistan, İran ve Türmenistan da ucuzlukta Venezuela'yı takip ediyor. Dünyada benzinin en pahalı olduğu ülke 2,07 dolar seviyesi ile İzlanda. İzlanda'yı, Norveç, Monaco ve Hong Kong takip ediyor.

Ancak bu ülkeler dünyada kişi başına gelirin de en yüksek olduğu ülkeler. Kişi başına milli gelir İzlanda'da 60.000, Norveç'te 70.000, Hong Kong'da 45.000 dolar seviyelerinde. Türkiye'de ise bu rakam 10.000 dolar civarında. Bu nedenle kişi başına düşen milli gelir göz önüne alındığında dünyanın en pahalı benzini Türkiye'de satılıyor.

ENERJİ Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) Başkanı Fesih Aktaş, petrol fiyatlarının dünyada artış trendine girdiğini belirterek, “Bunun sonucunda Türkiye'de akaryakıtta oluşan zam ihtiyacının ÖTV'den karşılanması enflasyonla mücadeleye olumlu katkı yapacaktır. Bugünden itibaren benzinde oluşan 27-30 kuruş, motorinde ise 10 kuruşluk zamların önüne geçmek için eşel mobil sisteminin bir an önce tekrar devreye alınması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.  Aktaş, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin işlenmiş akaryakıt ürünlerinde temel aldığı Akdeniz piyasasındaki fiyat artışının ülkemizde de zam baskısına neden olduğunu vurguladı.

Aktaş, bazı dağıtıcılar ile istasyonların ürünü pahalıya aldığını, ancak tavsiye edilen fiyatlardan satmaya devam ettiğini ifade ederek, şunları kaydetti: “Bu durum, zaten artan maliyetler altında boğulan istasyonları iyice zor duruma düşürmektedir. Türkiye, benzeri bir durumla geçen nisan ayında da karşılaştı. O dönemde ekonomi yönetimi sosyal devlet anlayışıyla hareket ederek, halkı enflasyona ezdirmemek adına eşel mobil sistemini devreye aldı ve ihtiyaç duyulan zamlar ÖTV'den karşılandı. Petrol fiyatları şu anda dünyada artış trendine girdi. Bunun sonucunda Türkiye'de akaryakıtta oluşan zam ihtiyacının ÖTV'den karşılanması enflasyonla mücadeleye olumlu katkı yapacaktır. Pazartesiden itibaren benzinde oluşan 27-30 kuruş, motorinde ise 10 kuruşluk zamların önüne geçmek için eşel mobil sistemi bir an önce tekrar devreye alınmalı. Akaryakıtta zamların ÖTV'den karşılanmasını öngören eşel mobil sistemiyle ilgili Mayıs 2018 tarihli Bakanlar Kurulu kararının son tarihi belirsiz olduğundan yeni bir karar gerekmeden bu sistemin yeniden uygulamaya alınabileceğine inanıyoruz.” Mayıs 2018'de başlayan akaryakıtta eşel mobil uygulaması, Ocak 2019'a kadar devam etmişti.

Kaynak:Milli Gazete

HABER YORUMLARI