Asrın projesi patlak verdi!

Kanal İstanbul tartışmalarının sürdüğü bir dönemde “Asrın Projesi” olarak tanıtılan “KKTC Su Temin Projesi”nde 250 metre derinlikteki su borularının patladığı ortaya çıktı. Borular denizin yüzeyine çıktı.
Asrın projesi patlak verdi!
Türkiye'den KKTC'ye su götüren projenin açılışı 17 Ekim 2015 tarihinde Cumhurbaşkanı  Erdoğan ve dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu tarafından yapılmıştı.

Tarafsız Haber Ajansı'nda yer alan habere göre Erdoğan proje için “Biz karadan gemileri yürüten Fatih'in torunlarıyız. Yeri geldi boğazda denizin altından Marmaray'ı inşa ettik, Avrasya Tüneli de önümüzdeki yıl açılacak” ifadelerini kullanmıştı. Erdoğan, projeyi “Dünyada ilk kez uygulanan bir mühendislik çalışması” sözü ile tanımlamıştı.

5 YIL DOLMADAN BORULAR PATLADI

Ancak “asrın projesi” 5 yıl geçmeden çöktü. 250 metre derinlikteki borular patlayınca deniz yüzeyine çıktı. Anamur sahilinden 5 mil açıkta patlayan borulardan denize su aktığı görüldü. Boruların su yüzeyine çıkması, gemi geçişlerine de engel teşkil ediyor.

TAM DA KANAL İSTANBUL TARTIŞILIRKEN…

Türkiye-KKTC arasındaki su hattının çöküşü tam da Kanal İstanbul projesinin tartışıldığı bir döneme denk geldi. Su borusundaki mühendislik hatası milyarların boşa gitmesine yol açtı.

4 YILDA TAMAMLANMIŞTI

Türkiye'den Kıbrıs'a boru hatlarıyla su götürülmesi projesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Başbakan olduğu 2011 yılında Mersin'in Dragos Çayı üzerine Alaköprü Barajı'nın temel atma töreniyle başladı.

1.6 milyar liraya mal olan projede, Türkiye ile KKTC arasına 80 kilometrelik askılı boru sistemi kuruldu. Borular, denizin 250 metre altından şamandıralar ile bağlandı ve ilk su Eylül 2015'te Ada'ya ulaştı. Türkiye'den gelen su arıtma tesisinden geçtikten sonra Devlet Su İşleri'nin (DSİ) yaptığı KKTC tarafındaki Geçitköy barajına boşaltılmaya başladı.

Kaynak:Tarafsız Haber Ajansı

HABER YORUMLARI