Avrasyacılarda 'Cihat Yaycı' çatlağı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Cuma gecesi yayımlanan karar gündeme bomba gibi düşmüştü. Erdoğan’ın kararıyla, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümamiral Cihat Yaycı'nın Genelkurmay Başkanlığı emrine atanmıştı.
Avrasyacılarda 'Cihat Yaycı' çatlağı!
Erdoğan'ın bu kararının ardından, Cihat Yaycı istifa etti ve istifası da Milli Savunma Bakanlığı tarafından kabul edildi. Yaycı kararı tartışılmaya devam ederken, Aydınlık gazetesinin bugünkü manşeti de dikkat çekti. “Mavi Vatan'da kararlılık. Denizde kurmay kadro sağlam” şeklinde manşetiyle çıkan Aydınlık gazetesine, kendi içinden de eleştiriler yöneltildi.Cihat Yaycı kararına karşın, “Denizde kurmay kadro sağlam” manşeti atan Aydınlık'a ilk tepki, gazetenin yazarı ve Vatan Partisi MYK üyesi Oktay Yıldırım'dan geldi. Yıldırım sosyal medya hesabından, “Tümg. Zekai Aksakallı (Ö.K.K) Org. İ.Metin Temel (2.Or.K) Tümg. Ercan Çorbacı (Ö.K.K) Tümg. Ö.F.Bozdemir(EDOK Kur. Bşk) Hepsinin vatana büyük hizmetleri var ve hepsi anormal yollarla ayrıldı. Elbette eleştireceğiz, doğruya nasıl doğru diyorsak yanlışa da yanlış diyeceğiz. Nokta.” diye yazdı.  Aydınlık'a yakınlığıyla bilinen Kaynak Yayınları'ndan birçok kitabı çıkan Bartu Soral da, hem Oktay Yıldırım'ın eleştirisini destekledi hem de sosyal medya hesabından, “Bu vatan savaşında öne çıkan bir komutana yapılan haksızlığı eleştirme manşeti değil, hatalı kararı örtpas etme manşetidir. Kabul edilemez” diye yazdı.

Aydınlık'ın bir diğer yazarı Tuncay Arslan da, “Sevda Noyan olayında "darbecileri sevindirmeyelim" diyen 'ince ve hassas' düşünce Tümamiral Cihat Yaycı'da darbecilerle birlikte 'yedi düveli' de sevindirdi. ‘Bre biz Osmanlıyız, bizde adam çoktur!' denilmiş gibi oldu.” diye yazdı.

Öte yandan Aydınlık gazetesinin sitesinde, Yaycı'ya ilişkin kararın hemen ardından, “Amiral Cem Gürdeniz'den Cihat Yaycı'nın tasfiyesine ilişkin ilk değerlendirme” başlıklı haber yayımlanmış ve Gürdeniz'in Yaycı kararına ilişkin eleştirilerine yer verilmişti.

Aydınlık'ın bugünkü manşetinin ardından yaşananlar, “Aydınlık'ta Cihat Yaycı çatlağı” yorumlarına neden oldu.

İşte o mesajlar:

HABER YORUMLARI