Bill Gates, Jack Ma ve 11 Milyarder Coronavirüs Pandemisine Nasıl Tepki Veriyor?

Yeni koronavirüsün artan yayılımının ortasında, Forbes pandemiye karşı milyarder reaksiyonlarını izledi.
Bill Gates, Jack Ma ve 11 Milyarder Coronavirüs Pandemisine Nasıl Tepki Veriyor?
Dünyanın en zenginlerinden bazıları, hastalıktan en çok etkilenen ülkelere yardım etmek için bağışta bulunuyor. Dünyanın en zengin ikinci kişisi olan Bill Gates, Bill ve Melinda Gates Vakfı'nın virüsün küresel tespiti, izolasyonu ve tedavisine yardımcı olmak için 100 milyon dolar taahhüt edeceğini açıkladı.

Alibaba'nın kurucusu Jack Ma , Çin'in en zengin ikinci kişisi , kuruluşundan 14 milyon dolarlık bir coronavirüs aşısı geliştirmeye yardım sözü verdi ve Cuma günü ABD'ye 500.000 test kiti ve bir milyon yüz maskesi bağışlayacağını söyledi.

Cumartesi günü, Airbnb CEO'su Brian Chesky Twitter'da şirketin dünyanın dört bir yanındaki misafirlerin iptal etmelerine ve paralarını iade etmelerine izin vereceğini duyurdu.

Hedge fonu milyarderi Ken Griffin'in firması Citadel, Çin'in en çok etkilenen illerinden birine 7,5 milyon dolar bağışlayacağını açıkladı. NBA Sihirbazları, NHL Başkentleri, WNBA'nın Washington Mystics, iki Arena Futbol takımı ve Washington, DC'deki Capital One Arena'nın sahibi Ted Leonsis , 500 usherin , bilet sahiplerinin, operasyon arkadaşlarının ve diğer bölümlerin hepsini ödeyeceğini açıkladı - mekanın kapanmasına rağmen Mart ayı sonunda çalışması planlanan çalışanlar.

Fransa Bolloré Group CEO'su Vincent Bollore , koronavirüsün şirketini nasıl etkileyebileceğinden endişe duymadığını söylüyor.

     “Grubumuz 1822'den beri varlığını sürdürüyor. Devrimler, iki dünya savaşı vb. Geçirdik. Bu yüzden kendimizi uyarlamamız gerekiyor.” 

Bordro şirketi Paylocity'nin kurucusu ve başkanı Steve Sarowitz , kendisinin ve ailesinin seyahatini azalttığını söylüyor.

    “Her ne kadar koronavirüsün acıları ve ölümleri trajik olsa da, koronavirüsün de parlak bir tarafı var. En önemlisi, hepimizin ne kadar birbirine bağlı olduğunu ve hepimizin birbirimize güvenmesi ve onunla mücadele etmek için birlikte çalışması gerektiğini gösterir. Ayrıca, daha az seyahatle, aileler evde birlikte daha fazla zaman geçirecekler. Ağır seyahat programımdan bir mühlet almaktan ve çocuklarımla evde daha fazla zaman geçirme şansı elde etmekten dolayı çok heyecanlıyım. Son olarak, vebalar ve depremler gibi doğal afetler Tanrı'ya olan inancımızı artırmaya ve kendimizi kilitlediğimiz materyalizm hapishanesinden kaçmamıza yardımcı olma eğilimindedir. ” 

Mevcut yatırımları ABD'de yedi otel olan Geolo Capital'in kurucusu ve CEO'su John Pritzker

    “Sosyal uzaklığa, hijyene ve çevremizdeki insanlara da aynısını yapıyor. C/A ve B3 vitamini ve çok fazla egzersiz yaptım. Eğer işe yararsa heyecanlanacağım. Değilse, sadece oturup yemek yemediğim için üzgün olurum. Çocuklarım kıyamet ateşi çektiğimi düşünüyor. Neyse ki torunum harika olduğumu düşünüyor ama henüz konuşamıyor ya da yürüyemiyor. ”      “Ağırlama endüstrisindeyim! Şu an mızrağın biraz ucu. En iyisini umuyoruz ancak daha az bir şeye hazırlanıyoruz. Şanslı bir konumdayız, ancak bu durumdan önce yüksek derecede sahiplik sıkıntısı yaşayacağından şüpheleniyorum. ”

    En çok neden endişeleniyorsun? 

"Bilinmeyen. Grip yaklaşık 2000 yıldan beri var. 3 ay süreyle COVID-19. Sosyal ve sağlık bakımının etkileri konusunda endişeleniyorum - sağlık sistemi bir pandemi ile başa çıkabilir mi? Kim bakım alır, vb.  Ben de pandemi sonrası etkileri hakkında endişeleniyorum. İflaslar, kayıp işler, zenginliğin daha fazla eşitsizliği ... Distopik olmak çok kolay..

Eric Yuan , kurucusu video konferans şirketi Zoom, güneş parlarken saman yapmak yerine, hizmetini etkilenen bölgelerde - önce Çin ve şimdi İtalya ve ABD genelinde K-12'de - sınırsız kullanım için ücretsiz yapmaya karar verdi.

“Ekibe, böyle bir krizle pazarlama veya satış fırsatından yararlanamayacağımı söyledim. Müşterilerimize odaklanalım ”diyor Yuan. “Para için bu fırsatı kullanırsanız, bence bu korkunç bir kültür.” 

Jim McKelvey kurucu ortağı ve Square yönetim kurulu üyesi, ailesinin İtalya'ya bir ziyareti iptal ettiğini ve evde kaldığını söylüyor.

    “Yaşlı aile üyelerimizi St. Louis'de bizimle kalmaya davet ediyoruz. St. Louis, ABD'nin en iyi sağlık sistemlerinden birine sahiptir. Bir kriz olursa, olmak istediğimiz yer burasıdır. ”     “Yaşlı ve yoksul insanların yeterli bakım alamayacaklarından endişe ediyorum.” 

Cardinal Health'e aile ilaç distribütörü Kinray satan Stewart Rahr , panik yapmadığını söylüyor.

    “Şu anda bunu 1 - 2 çeyrek sorun olarak görüyoruz, yakından izlemeye ve çekici giriş noktaları aramaya devam ediyoruz. Şu anda bol miktarda paramız var ve borcumuz yok, böylece potansiyel olarak indirimli olarak satın almamızı veya yeni fırsatlardan faydalanmamızı sağlıyor. ” 

Tanzanya'nın MeTL Group CEO'su Mohammed Dewji, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri'ne tarifeli tüm seyahat planlarını iptal ettiğini, büyük kalabalığa maruz kalmayı sınırladığını ve etkilenen ülkelerdeki tüm önemli konferanslara, forumlara ve toplantılara katılımını iptal ettiğini söyledi.

    “Meslektaşlarım ofise otomatik el dezenfektanları yerleştirdiler.”     “Emtia fiyatları düştü ve ticaret işinde ve aynı zamanda mal üreten emtia endüstrileri içinde olduğumuzdan, hammaddemizde uzun pozisyonlarımız var. Bunun şirketimiz üzerinde geçici bir etkisi olmuştur. Bu, aynı zamanda çökmüş olan petrol ve yemeklik yağ pazarları için de geçerlidir ve bu endüstrilerde faaliyet gösterdiğimizde işimizi etkiler. Tedarikçiler ayrıca, tipik olarak yapmadığımız sipariş ve aşırı stoklama konusunda bize neden olan COVID-19 nedeniyle hammadde arzını erteledi. ”

    “En büyük endişem insanların geçim kaynakları. Virüsün kendisini iyileştirmesi için dua ediyorum, böylece daha az ölüm, daha az enfeksiyon ve daha hızlı iyileşme sağlarız. Umarım tüm hükümetler, daha yaygın bir salgını önlemek için kaynakları toplu olarak dağıtmak için birbirleriyle yakın işbirliği içinde çalışırlar. ” 

Brain Power Inc.'in kurucusu Herbert Wertheim , dünyanın üç büyük daireye sahip olduğu en büyük lüks konut gemisi olan Dünya'ya binmeyi planladığını söylüyor, ancak yolculuk iptal edildi.

    "Bence korkutucu bir şey gibi almıyorum, yaptığı şey için ekonomik olarak korkutucu, ama kişisel sağlığımdan korkmuyorum."   

FORBES

HABER YORUMLARI