Binali Yıldırım '' O zaman herkes istifa etsin''

AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, istifa tartışmalarına ilişkin "Seçime girecekler görevlerini bıraksınlar. Madem eşitsizlikten bahsediyoruz o zaman herkes istifa etsin." dedi.
Binali Yıldırım '' O zaman herkes istifa etsin''
Meclis Başkanı Binali Yıldırım'ın AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ilan edilmesinin ardından başlayan Anayasa'ya aykırılık tartışmaları devam ediyor. Konuya ilişkin açıklama yapan Yıldırım, "Çıktığım yoldan geri dönmem. Kararı seçmen verecek." dedi.

MECLİS'TE PARLAMENTO MUHABİRLERİYLE BİR ARAYA GELDİ

TBMM Başkanı ve AK Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla, TBMM'de parlamento muhabirleri ile kahvaltıda bir araya geldi.

"EK GÖSTERGE İÇİN VERİLEN SÖZ MUTLAKA YERİNE GELECEKTİR"

3600 ek gösterge beklentisine ilişkin konuşan Yıldırım, "Verilen söz mutlaka yerine gelecektir, hükümet adına konuşamam ama hükümet bu konuda söz vermiştir ve yerine getirilecektir" değerlendirmesinde bulundu.

"HUKUKA UYMAYACAK HİÇBİR İŞİN İÇİNDE OLMAM"

Binali Yıldırım, Meclis Başkanı'nın belediye başkanlığına aday olmasında hukuki açıdan herhangi bir sorun olmadığını da söyledi. Yıldırım ''Tartışma siyasi tartışmadır hukuki altyapısı yoktur. Çözüm yeri YSK'dır. Seçim hukuku YSK'nın işi olarak anayasada tarif edilmiş, anayasa bakımından diğer kanunlar bakımından hukuksuzluk varsa bunun mercii YSK'dır önüne konu geldiğinde karar verecektir. Siyaseten bu tartışma bizi yormaya yöneliktir, hukuka uymayacak hiçbir işin içinde olmam'' şeklinde konuştu.



Meclis Başkanı ve AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım

ANAYASA'NIN 94. MADDESİ

Binali Yıldırım, istifa tartışmalarıyla ilgili olarak, "Anayasa'nın 94. maddesi, Yasamayla ilgili Mahalli İdareler Secim Kanunu, meclis başkanını dolaylı olarak istifa etmeyecekler arasında sayıyor. Çıktığım yoldan geri dönmem, kararı seçmen verecek" dedi.

"BÜTÜN SEÇİME GİRECEKLER GÖREVLERİNİ BIRAKSINLAR..."

Yıldırım sözlerinin devamında "Belediye başkanları görevlerinden ayrılıyor mu? Meclis Başkanı'nın imkanı yok, icracı değil, bütçesi yok, ama belediye başkanın elinde her türlü imkan var. Bütün seçime girecekler görevlerini bıraksınlar. Meclis bu düzenlemeyi yapsın tartışmalar sona ersin. Madem eşitsizlikten bahsediyoruz o zaman herkes istifa etsin, milletvekili, bakan belediye başkanı, buyursun bütün adaylar bulundukları pozisyonları bıraksın. Yasal düzenlemeye gerek yok. Herkes ben ayrılıyorum diyecek sokağa inelim'' ifadelerini kullandı.

HABER YORUMLARI