Cari Açık Azaldı,Fakat Rezervler de Azaldı!

TCMB tarafından ödemeler dengesi istatistikleri açıklandı. Hem iyi hem kötü haberler var. İyi haber cari açığın azalması... Üstelik bu azalma mart ayında dış ticaret dengesindeki olumlu gelişmelerden kaynaklanıyor. Yani ihracat bir ayda 2 milyar dolar artmış ve "dipten dönme" tezini savunanların elini güçlendirecek bir gelişme ile bu düzelme ithalattaki artışa rağmen olmuş.
Cari Açık Azaldı,Fakat Rezervler de Azaldı!
Şubat- mart arası ithalat da 15.211'den 17.316 milyon dolara çıkmış. Bunun sonucu mal dış ticaret dengesinde hafif bir bozulma var ama bunu hizmet gelirleri dengelememiş.

Problem daha çok mart ayındaki resmi rezerv rakamında… Şubat ayından mart ayına kadar TCMB'nin resmi rezervleri 5,7 milyar erimiş. Verimetrik'inyayınladığı grafikte durum şöyle:TCMB'nin konuyla ilgili açıklaması ise şöyle:

Cari İşemler Hesabı

“Cari işlemler açığı, bir önceki yılın Mart ayına göre 4.145 milyon ABD doları azalarak 589 milyon ABD doları olarak gerçekleşmiştir. Bunun sonucunda, on iki aylık cari işlemler açığı 12.829 milyon ABD doları olmuştur. Söz konusu azalışta, ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığının bir önceki yılın aynı ayına göre 3.725 milyon ABD doları azalarak 916 milyon ABD dolarına gerilemesi en büyük etken olmuştur. Altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı ise, bir önceki yılın Mart ayında 573 milyon ABD doları açık vermişken, bu ayda 3.477 milyon ABD doları fazla vermiştir. Hizmetler dengesi kaynaklı girişler Mart 2018'e göre 113 milyon ABD doları artarak 1.298 milyon ABD dolarına yükselirken, hizmetler dengesi altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler 55 milyon ABD doları tutarında artarak 1.043 milyon ABD dolarına yükselmiştir. Birincil gelir dengesi kalemi altında yatırım geliri kaleminden kaynaklanan net çıkışlar, bir önceki yılın aynı ayına göre 131 milyon ABD doları azalarak 1.076 milyon ABD doları olmuştur. Bunun yanı sıra, ikincil gelir dengesi kalemi kaynaklı net girişler, Mart 2018'e göre 195 milyon ABD doları artarak 199 milyon ABD dolarına yükselmiştir.

Finans Hesabı Doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler, bir önceki yılın aynı ayına göre 120 milyon ABD doları azalarak 965 milyon ABD doları olarak gerçekleşmiştir. Portföy yatırımları 1.353 milyon ABD doları tutarında net giriş kaydetmiştir. Bu ayda, yurtdışındaki tahvil ihraçlarıyla ilgili olarak, bankalar ve diğer sektörler sırasıyla 1.702 milyon ABD doları ve 1.202 milyon ABD doları net borçlanma gerçekleştirmişken, Genel Hükümet 500 milyon ABD doları net geri ödeme gerçekleştirmiştir. Hisse senedi ve devlet iç borçlanma senetleri piyasasında ise, yurtdışı yerleşiklerin sırasıyla 554 milyon ABD doları ve 863 milyon ABD doları net satış yaptığı görülmektedir. Diğer yatırımlarda 3.153 milyon ABD doları tutarında net çıkış gerçekleşmiştir. Diğer yatırımlar altında, yurtiçi bankaların yurtdışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıkları ve yurtdışı bankaların yurtiçindeki mevduatları sırasıyla 4.722 milyon ABD doları ve 303 milyon ABD doları net artış kaydetmiştir. Ayrıca, Türkiye'de yerleşiklerin (bankalar hariç) yurtdışındaki mevduatlarına ilişkin olarak, 2018 yılı dördüncü çeyreği için kesinleşen Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) verileri 3.075 milyon ABD doları çıkış yönlü olarak ilgili kaleme yansıtılmıştır. Yurtdışından sağlanan kredilerle ilgili olarak, bankalar ve Genel Hükümet sırasıyla 709 milyon ABD doları ve 91 milyon ABD doları net geri ödeme gerçekleştirmişken, diğer sektörler 789 milyon ABD doları net kullanım gerçekleştirmiştir. Resmi rezervlerde bu ayda 5.728 milyon ABD doları azalış gözlenmiştir.”HABER YORUMLARI