Dolar 6 liraya koşuyor

Suriye'de başlatılan Barış Pınarı Harekatı ve ABD'nin yaptırım tehditleriyle yükselişe geçen dolar/TL, güne 5.90 seviyesinin hemen altında başladı.
Dolar 6 liraya koşuyor
Dolar/TL geçtiğimiz cuma günü 5.8985'e kadar yükseldi ancak günü 5.85 civarında tamamlamıştı. Kur en son 27 Ağustos'ta gece saatlerinde Asya piyasalarında 6.47 seviyesi test etmişti. Kur likit işlemler görülürken en son 19 Haziran'da 5.90 seviyesinde işlem görmüştü.

DOLAR VE EURODA SON DURUM Dolar/TL bugün saat 07.10 itibarıyla 5.8940/5.8962 seviyesinde işlem görüyor. Kurun söz konusu seviyelerdeki seyri devam ediyor.

Euro/TL ise 6.51 seviyesinde işlem görüyor.

Kur Eylül ayı başından bu haftaya kadar genel olarak 5.60-5.75 bandında oldukça yatay seyretti ancak artan jeopolitik endişeler ve yaptırım tehdidi bandın kırılmasına neden oldu.

Bankacılara göre geçen hafta Türkiye piyasalarında yaşanan kayıp “sınırlı” çünkü fiyatlamalar henüz “büyük bir risk” unsuru olarak görülen ABD yaptırımlarını tam olarak içermiyor. Piyasalar ABD'den yaptırım tehdidini ekonomi için oldukça “ciddi bir tehdit” olarak görüyor ancak bugünden fiyatlamayı da tercih etmiyor.

Bu çerçevede 13 Kasım'da yapılacak olan Erdoğan-Trump görüşmesinin kritik olduğuna dikkat çekiliyor.

Bankacılar hafta başından bu yana TL'yi kamu döviz arzının artması, bireysel ve kurumsal döviz satışlarının desteklediğine de dikkat çekiyorlar.

HABER YORUMLARI