Esneyebilen sıvı metal üretildi!

Araştırmacıların geliştirdiği yeni bir alaşım, Terminatör 2 ile beyaz perdeye gelen bir robotu gerçeğe dönüştürebilir!
Esneyebilen sıvı metal üretildi!
CHIP'de yer alan habere göre ; Bilim ve teknoloji dünyasının gündemi, oldukça iyi bir haberle Çarşamba sabahına uyandı: Amerikan Kimya Birliği'ne bağlı araştırmacılar, her yöne doğru esneme kabiliyetine sahip sıvı bir metal üretmeyi başardı. Daha iyi bir haber ise, görünüşe göre araştırmacıların bu metal ile henüz yenilmez bir Terminatör'ü inşa etmemiş olması.

"Üç Boyutlu Serbest Uzay Üzerinde Manyetik Sıvı Metallerin Manipüle Edilmesi" başlıklı makalenin ışığındaki çalışmalarıı videoya kaydeden ACS (Amerikan Kimya Birliği) araştırmacıları, ürettikleri parlak bir sıvı metal kütlesini mıknatıslarla yönlendirebiliyor. Terminator 2 filmi ile tanıtığımız hayali T-1000 robotu gibi şekil değiştirebilen metal kütle, devreleri tamamlamak için de kullanılabiliyor.

Projeyi yürüten araştırmacılar, Çin'deki Beihang Üniversitesi'nde faaliyet gösteriyor. ACS ise raporunda malzemenin üretim sürecine de yer veriyor:

"Hidroklorik asit içine batırılmış bir galyum, indiyum ve kalay alaşımının damlacıklarına demir parçacıkları eklediler. Bu ise sıvı metalin yüzey gerilimini düşüren galyum oksitten bir tabaka oluşturdu."

Şu an için şekil değiştirebilen insansı robotlar söz konusu değil ancak araştırmacılar, sıvı metalllerin yumuşak robotik malzemelerin bir gün endüstrideki yerini alacağından emin. Öyle ki, materyalin şimdiden meşhur "Geri döneceğim." repliğini fısıldadığını duyar gibiyiz.

HABER YORUMLARI