Gelişmekte olan ülkelere ait borç endişeleri artıyor

Piyasalar toplanırken, pandemi küresel olarak yayılmaya devam ettikçe ekonomik toparlanmanın beklenenden daha uzun süreceği korkusu var. Bu, piyasalarda bir düzeltme hareketi yaratıyor.
Gelişmekte olan ülkelere ait borç endişeleri artıyor
Dünyanın halka açık en büyük riskten korunma fonu şirketi Man Group Plc'ye göre, dünya çapında satılan borcun artması tahvil alıcıları için risk oluşturuyor.

Bloomberg tarafından derlenen verilere göre, dünyanın dört bir yanındaki şirketler bu yıl 2 trilyon doların üzerinde tahvil sattı. Bu rakam geçen yıl ihraç edilen borç senetlerinin %56 üzerinde. Covid-19'un küresel ekonomiye zarar vermesiyle, hükümet ve devletle ilgili kurumlar da teşvik harcamalarını finanse etmek için 2009 yılından bu yana en yüksek seviye olarak bu yıl 1,6 trilyon dolar topladı.

Mart sonu itibarıyla yönetiminde 104 milyar dolan olan Man GLG'nin portföy yöneticisi Lisa Chua, “Mart ayındaki piyasa satış döneminden sonra, yatırımcılar daha ucuz değerlere risk eklediğinden arz talep tarafından kolayca emilebilir, ancak artık bir dönüm noktasına yakın olabileceğimizi düşünüyoruz” dedi.

Man Group, pazarların dik bir yükselişten sonra düşebileceği uyarısında Oaktree Capital Management gibi diğer büyük fonlara katılıyor. Fed'in şirket tahvili satın almak gibi benzeri görülmemiş adımları ortaya çıkardığı Mart ayından bu yana ABD hisse senetlerinden düşük nota sahip tahvillere kadar tüm risk varlıkların değeri arttı.Örneğin, yükselen piyasadaki yüksek getirili tahvillerin getirileri Haziran ayında %4,2'de yüksek kaldı. Bloomberg Barclays endeksine göre, bu rakam bir önceki ayın %6,6'sı ve aynı zamanda son on yılın rekorundan daha düşüktü.

Chua, “mevcut seviyelerin artık olumlu haberlerin çoğunu yansıttığına inanıyoruz” dedi.

Bloomberg tarafından derlenen verilere göre, Chua'nın yönetmeye yardım ettiği 1.35 milyar dolarlık GLG Küresel Gelişen Piyasalar Borç Toplam Getirisi Fonu, bu yıl %9,2 oranında kazanç sağladı. Bu oran benzer fonların %99'undan daha iyi bir performans.

Piyasalar toplanırken, pandemi küresel olarak yayılmaya devam ettikçe ekonomik toparlanmanın beklenenden daha uzun süreceği korkusu var. Bu, piyasalarda bir düzeltme hareketi yaratıyor.

Chua, “Risk birikimi şimdi yeniden zirveye çıkıyor” dedi. “Küresel olarak satılan bu kadar büyük miktarda borcun riski, o borcun alıcılarının konumlandırması çok kalabalık hale gelmesidir; kısaca marjinal alıcı kalmayabilir.”

Kaynak: Bloomberg

HABER YORUMLARI