Haşim Kılıç: Yargı kararları sorun oluşturuyor

Eski Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç 'Yargı kararları sorun oluşturuyor' dedi.
Haşim Kılıç: Yargı kararları sorun oluşturuyor
Milli Gazete'den Muhammet Vefa'ya konuşan KılıçCumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ve yargıyla ilgili önemli uyarılarda bulundu…İşte o röportaj;

Anayasa Mahkemesi eski Başkanı Haşim Kılıç, Milli Gazete'ye gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne yönelik endişelerini aktaran Kılıç, hukukta yaşanan sorunlara dikkat çekti. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'yle yapılan düzenlemelerin hiçbirisini en baştan itibaren onaylamadığını dile getiren Kılıç, “Önceden birtakım sorunların çıkacağı belliyken bunu ısrarla ve inatla yaptılar ve bugün de ciddi bir darboğaz ile karşı karşıya kaldılar. Bunlardan birisi de yüzde 51 şeklindeki uygulama. Bu sistemi, küçük partiler tarafından büyük partileri esir alma yolu olarak görüyorum. Dolayısıyla Türk siyasi hayatını yolundan çıkartmış bir yapıyla karşı karşıyayız.

“BÜYÜK SIKINTILAR YAŞAMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Kılıç şöyle devam etti: “Bunun ötesinde Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'yle ilgili çok eleştiriler var tabii. Ama şu andaki yüzde 51 şartı konusu kaçınılmaz olarak gündeme gelecekti. Daha başka hususları da gündeme gelecektir. Ben hep şunu ifade ettim; sistem ismi önemli değil. Başkanlık, yarı-başkanlık, parlamenter sistem de olabilir ama özellikle kuvvetler ayrılığı sisteminin yerli yerine oturtulması çok önemli. Bundan dolayı çok büyük sıkıntı yaşayacağız, yaşamaya devam edeceğiz.”

300 bİne yakın tutuklu ve hükümlü başka ülkede var mı?

Ekonomide ve hukukta yaşanan sorunlara dikkat çeken Kılıç, “Bugün itibarıyla 300 bine yakın tutuklu ve hükümlü barındıran başka bir ülke var mı bilmiyorum. Demokratik ve özgürlükçü bir ülkede ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilen söz, beyan ve düşüncelerin bizim ülkemizde devlet büyüklerine hakaret, terörü övme ve terörü teşvik suçları kapsamına sokularak, farklı olanların seslerini kesme aracı olarak kullanılması Cumhuriyet tarihinin kronik hastalığı olmaya devam etmektedir. Siyasi söylemleri ve eleştirileri kolayca suça dönüştürebilen yargı organların kararları maalesef sorun oluşturmaya halen devam etmektedir” dedi.

SİYASETE GİRMEK İÇİN VERİLMİŞ BİR KARARIM YOK

AKP'den ayrılanların kuracağı partilerle ismi geçen Kılıç, siyasete girip girmeyeceği konusunda da açıklamalarda bulunarak, “Emekli olduğumdan beri bu soruluyor ama benim için siyaset konusunda verilmiş bir kararım yok. benim için kadrolar, tüzükler, programlar, ne yapacakları, ne yapmak istedikleri, bunlar çok önemli. Bu konuda herhangi bir açıklık henüz yok. Sanıyorum arkadaşlar bu konuda halen çalışıyorlar. Bu çalışmalardan sonra durum açıklığa kavuşabilir diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

ÜLKE SİYASETİNDE YAŞANAN BİR GÖÇ HAREKETİ VAR

 Özgürlük Araştırmaları Derneği'nde düzenlenen resepsiyonda konuşan Kılıç, ülke siyasetinde yaşanan hareketliliği bir göç hareketine benzeterek, özgürlük ihtiyacından kaynaklı bir arayışın olduğunu söyledi. Siyasi partilerin ilkeler çerçevesinde hareket etmesi gerektiğinin altını çizen Kılıç, dinin istismar edilmediği, devlet yapılanmasında liyakat ve dürüstlüğün öngörüldüğü, devletin tercihlerinde kimliklerin olumlu ya da olumsuz etkilerinden uzak durulduğu, gerçekten bağımsız ve tarafsız bir yargının hiçbir korkuya kapılmadan insanlık onurunu koruduğu siyasi anlayış arzuladığını ifade etti.

HABER YORUMLARI