Ogün Samast 9 ay sonra aramızda!

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'i 19 Ocak 2007'de Şişli'de öldüren tetikçi Ogün Samast, cinayeti işlediği zaman 17 yaşındaydı.
Ogün Samast 9 ay sonra aramızda!
Yargılaması örgüt kapsamında değil sıradan bir cinayet olarak yapıldı. Cinayeti işlediğinde yaşı 18'den küçük olması nedeniyle de “tasarlayarak adam öldürmek” ve “ruhsatsız silah bulundurmak” suçlarından Samast toplam 22 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıldı.

SAMAST 9 AY SONRA ARAMIZDA

KRT'den Çağdaş Ulus'un haberine göre; infaz yasasına göre Samast bu cezanın 15 yıl 2 ayını yatacaktı. Ceza az olunca zaman da çabuk geçti. 13 yıl 5 aydır cezaevinde olan Samast'ın 1 yıl 9 ay hapis cezası kaldı.

Son bir yılını denetimli serbestlik kapsamında dışarıda geçirecek olan Samast, 9 ay sonra aramızda olacak.

DİNK AİLESİNİN AVUKATI KONUŞTU

Dink ailesinin avukatlarından Hakan Bakırcıoğlu, Samast'ın ayrıca cinayette bağlantısı olan kamu görevlileriyle yargılandığını hatırlattı.

Bakırcıoğlu, “Samast bu davada örgüt üyeliğinden 30 ay hapis cezası aldı. Bu davanın yatarı normalde 22,5 ay. Ancak dosya Yargıtay'da. Bu ceza onanmazsa Samast 9 ay aramızda olacak” açıklamasında bulundu.

CEZAEVİNDE ÜNİVERSİTELİ OLDU

Haftalık ziyaretine cinayetten sonra duruşmalarda tanıştığı eşi Selma Samast'ın gittiği Ogün Samast, cezaevinde liseyi bitirip üniversiteye kaydoldu. Açık Öğretim Fakültesi'nde Halkla İlişkiler Bölümü'ne kayıt yaptıran Samast henüz mezun olamadı.

HABER YORUMLARI