Orhan Veli’nin şiiri dünyanın en çok okunan ikinci şiiri

Dünyanın en büyük şiir portalı Lyrikline’da Orhan Veli’nin “Anlatamıyorum” şiirinin en çok okunan ikinci şiir olduğu belirlendi.
Orhan Veli’nin şiiri dünyanın en çok okunan ikinci şiiri
Lyrikline, dünyanın en büyük şiir portalı. Sitede 84 dilde 1375 şairin 12312 şiiri, 18502 çevrisi ve bu şiirlerin şairlerin kendi sesinden kayıtları yer alıyor.

Lyrikline, Berlin Şiir Evi'nin hazırladığı bir site. 1999'dan beri yayında. Bu yıl 20. Yılını kutluyor.  2002'den beri Unesco desteğinde. UNESCO projesi olarak “çağdaş, sınır ötesi kültürel değişimin mükemmel bir formu” olarak önerilmiş ve Birleşmiş Milletler tarafından Medeniyetler Arası Diyalog Yılı kapsamında kayda değer bir kültürel proje olarak kabul edilmiştir.

2005 yılında lyrikline, Kültür ve Eğlence kategorisinde ünlü Grimme Çevrimiçi Ödülü'nü aldı. 2008'de “Fikirler Ülkesinde Dönüm Noktası” statüsü “Almanya – Fikirler Ülkesi” girişimi tarafından Lyrikline'a verildi.

Lyrikline her yıl haziran ayında yapılan Berlin Şiir Festivali kapsamında editörleri ile toplanıyor ve bu toplantıda yıllık istatistikler de açıklanıyor.

Lyrikline'ın 179 ülkeden okurları var. Haziran 2018 – Mayıs 2019 tarihleri arasını kapsayan son istatistiğe göre en çok şiir okunan ülkeler şöyle; 1. Almanya, 2. ABD, 3. Türkiye,  4. Büyük Britanya, 5. Sırbistan, 6. Avusturya, 7. İspanya, 8. İsviçre, 9. Rusya, 10. Fransa. En az şiir okunan ülke ise Burundi olmuş. Onu, Kenya, Nijerya, Belarus ve Letonya izliyor.

Son üç yılın istatistiklerine bakıldığında Türkiye'den okur sayısının istikrarlı bir şekilde arttığı görülüyor. Geçtiğimiz yıllarda da Türkiye ilk beşte yer almıştı. Geçen yıl Türkiye'den 137 bin 587 tekil ziyaretçi almış Lyrikline.

En çok okunan Türk şiirleri ise şöyle sıralanıyor:

Anlatamıyorum                  (Orhan Veli)

HÜRRİYETE DOĞRU          (Orhan Veli)

Sevgilerde                           (Behçet Necatigil)

Masalların Masalı (Nâzım Hikmet)

İdiller Gazeli                        (Haydar Ergülen)

ANGİNA PEKTORİS            (Nâzım Hikmet)

DENİZİ ÖZLİYENLER İÇİN (Orhan Veli)

GÜZEL HAVALAR               (Orhan Veli)

BÜYÜK İNSANLIK               (Nâzım Hikmet)

BELKİM BİR KERTENKELEYİM (Can Yücel)

Orhan Veli'nin “Anlatamıyorum” şiiri Lyrikline'da en çok okunan ikinci şiir olmuş. Geçen yıl Lyrikline'da en çok okunan şiir ise Herman Hesse'nin “Stufen” adlı şiiri.

Kaynak: Sanatındibi.com

HABER YORUMLARI