Sosyal medya düzenlemesinde sona gelindi!

İktidar muhalefet görüştü, son şekil verildi. Sosyal medya düzenlemesi yolda.
Sosyal medya düzenlemesinde sona gelindi!
Erdoğan'ın sosyal medyanın kontrol altına alınmasına ilişkin açıklamasının ardından çalışmalar hızlandırıldı. Teklif taslağında bir milyondan fazla kullanıcısı olan sosyal medya kuruluşlarının Türkiye'de temsilcilik açmaları hedefleniyor. Elde ettikleri reklam gelirleri üzerinden vergi ödemeleri de öngörülüyor.

Ayrıca yasalara göre suç olan eylemler, sosyal medya aracılığı işlenmesi durumunda da yaptırım uygulanacak. Suçu işleyen kişilerin bilgileri de mahkemelerin talebi halinde verilebilecek.

Bu hafta Meclis'e sunulması beklenen teklifle ilgili kulislere yeni bilgiler yansıdı. Buna göre, Ak Parti daha önce gündeme getirdiği ve muhalefetin itiraz ettiği bazı hükümleri metinden çıkardı. Hükümet yetkilileri kapsamın daraltılmasına karar verdi.

Yasanın uzlaşmayla çıkarılması için muhalefetin eleştirilerinin dikkate alarak hazırlanan yeni metin  Cumhurbaşkanı  Tayyip Erdoğan'a iletildi. Ak Parti kaynakları, perşembe gününe kadar yasanın çıkarılmasının hedeflendiğini dile getirdi. Uzlaşma sağlanmaması durumunda ise, düzenlemenin Ekim ayına kalabileceği konuşuluyor.

HABER YORUMLARI