2020 yılına girerken hangi tedbirler alınmalı!

30 Aralık 2019 Pazartesi 01:09
Hiç kimse bir sonraki küresel ekonomik krizin ne zaman olacağını bilmiyor. Ancak geçmişteki krizlerin aksine hiç kimse gelecek olan krizi görmediğini iddia edemez. Dünyanın önde gelen şirket ceoları ile yapılan anketlerde de önümüzdeki dönemlerde dünyada bir kriz beklentisi olduğundan hepimiz şöyle veya böyle haberdar olmuşuzdur.
Bu durumda, kriz olacaksa ben ne yapabilirim ben mi engelleyeceğim gibi düşüncelere girmek yerine yapılması gerekenler neler bunları sıralamak istedim. Geleceğe yönelik kriz beklentileri yüksek ise önceden önlem alarak yapılabilecek şeyler nelerdir bunlardan kısaca bahsetmek istiyorum.
Sözlerim kazandığı maaş kadar veya fazlasında ek geliri (Kira, Mevduat, Hisse vb) olanlar için değildir. Ben, toplumun çoğunluğu gibi ay başından ay başına aldığı maaşlarla hayatını idame ettirenlere seslenmek istiyorum.
İşe ilk olarak bir acil durum hesabı oluşturmakla başlamalısınız. Kirada olduğunuzu düşünürsek herhangi bir ekonomik krizde işinizi dolayısıyla evinizi kaybetme ve yoksulluk içerisinde yaşama riski altındasınız demektir. Kriz zamanında yeni bir iş bulmak veya ek bir gelir kaynağı oluşturmak hiçte kolay olmayacaktır.
Acil durum fonunuzda sizi 6 aylık masraflarınızı karşılayacak kadar idare edecek bir bakiye olmalıdır. Hesabınızda bulunan parayı ya döviz ya da kıymetli maden olarak saklamalısınız. Öte yandan tam bir ekonomik çöküşte finansal sistemin çökmesi nedeniyle banka hesabınıza erişim sağlayamayabilirsiniz. Bu gibi durumlar için kıymetli madenleri fiziksel olarak elinizde bulundurmakta fayda var.(Altın ve Gümüş). Az önce bahsettiğim derin bir krizde bankalar kapalı olacaktır ve bankadaki hesabınıza ulaşana dek ne kadar zaman geçecek bilemezsiniz. En azından hesabınıza erişeceğiniz süreye kadar sizi idare edebilecek miktarda altın veya gümüşü fiziksel olarak elinizde bulundurmanız faydalı olacaktır.
Ekonomik kriz olsun veya olmasın ek gelir kaynağı oluşturmak çok önemli. Alternatif bir gelir kaynağına sahip olmanız evinizi korumanıza ve ekonomik çöküşten korunmanıza yardımcı olacaktır. Sahip olduğunuz şeylere veya yapmaktan zevk aldığınız şeylere göre iş fikirleri oluşturup hayata geçirebilirsiniz. Tabi bunun yanında insanların bu hizmetleri ekonomik bir çöküş esnasında ne kadar talep edeceğini düşünmekte de fayda var.
Borcunuz var ise bir an önce borcunuzdan kurtulmalısınız. Ekonomik krizde işinizi kaybetme ihtimaliniz göz önünde bulundurulduğunda bu duruma borçlu olarak girmek her şeyi daha da zorlaştıracaktır. Bu sebeple gelir ve giderlerinizi takip etmek için bir bütçe oluşturmalı ve borcunuzu ödemek için ay sonuna elinizde para kalacak şekilde planlamanızı yapmalısınız. İşe öncelikle giderlerinizi azaltmakla başlamanız gerekiyor.
Kişisel nakit akışlarınızı iyileştirmenin en iyi yolu giderleri kısmaktır. Buna gereksiz harcamaları azaltmak ile başlayabilirsiniz. Sonrasında borcunuzu ister az olandan çok olana doğru (borç sayınızı hızlıca kapatmanızı sağlar), ister çok olandan az olana doğru (matematiksel olarak en mantıklı olan budur uzun vadede borcunuz hep azalır) ödeyin. Hangi yöntemi seçerseniz seçin buna bağlı kalmak en önemli olan şeydir.
YAZARIN SON YAZILARI