Arjantin seçimleri Türkiye'yi neden etkiliyor

18 Ağustos 2019 Pazar 17:36
Kurban Bayramı süresince Türkiye'de piyasalar kapalıyken Dünya'da yaşanan bazı gelişmeler sebebiyle dolar kurunda hareketlenmeler meydana geldi.
Peki neydi bu sebepler; Bunların başında Arjantin'deki seçimler geliyor. Arjantin'deki seçimlerde muhalefet adayının Başkan karşısında %47 gibi bir oy alması piyasalarda huzursuzluğa neden oldu. Çünkü böyle yüksek bir oran yapılacak ikinci tur seçimlerde muhalefet adayının seçimi kazanacağını gösteriyor. Bu beklentiden ötürü seçim sonrası Arjantin Peso'su %25 e varan bir değer kaybı yaşadı.
Ve bu kayıp devam ederek %50'yi aştı. Bu düşüşün etkisiyle Arjantin borsa ve tahvilleri de tabiri caizse çöküş yaşadı. Gelelim Türk Lirası bu durumdan neden olumsuz etkilendi sorusuna. Nasıl ki Türkiye ile Amerika arasında Rahip Brunson krizi yaşandığında, gelişmekte olan ülkelerin para birimleri değer kaybettiyse, piyasalarda artan gerginlik ve huzursuzluk gelişmekte olan ülke ekonomilerinin kırılganlıkları derecesinde olumsuz yansımaktadır. Son bir yıldır ülke ekonomisinde yaşanan olaylar Türkiye Ekonomisi'ni tamamen savunmasız duruma getirmiştir. Bu nedenle dünyada ekonomik olarak gerçekleşen herhangi olumsuz bir gelişme Türkiye ile hiç ilgisi yokmuş gibi görünse de Türk Lirası'nın değer kaybetmesine sebep olabilmektedir.
Ekonomini yönetiminin kıdemli ve deneyimli bir kadrodan yoksun oluşu da yaşanabilecek olumsuzluklara karşı önlem alınmasını engellemektedir. Bir ekonomi yönetim düşünün ki Ülke tarihinde olmadığı kadar sert bir daralma yaşanırken bunu dengelenme olarak ifade edebiliyor ve bu da yetmezmiş gibi cari fazla verdik diyerek durumun vehametini örtbas etmeye çalışıyor. Bütün bunlar olurken ekonomi yönetimin elindeki en güçlü silah olan faizlerin de düşürülmesi neticesinde zaten tükenmekte olan dış sermaye girişine bir darbe daha vurulmuştur. Döviz kurunu Kamu Bankaları'nın sattığı dövizle ve merkez bankası rezervlerini eriterek düşürmeye çalışmak içinde bulunduğumuz bu çalkantılı dönemde çok yanlış bir politikadır.
Gelişmiş ülkelerde işler kötüye gittiğinde yatırımcılar tarafından yapılacak ilk iş bizim gibi gelişmekte olan piyasalardan çıkmak olacaktır. Ve bu çıkışın hızı ülkenizin rezervlerinin çokluğuyla ters orantılıdır.
YAZARIN SON YAZILARI