Düşler Ülkesi

18 Haziran 2020 Perşembe 12:24
Gönül istiyor ki ülke olarak geçirdiğimiz zor ve kötü günler geride kalsın ve artık sizlerle kişi başına düşen milli gelirin ve refahımızın ne kadar arttığını, gelir adaletsizliğinin ortadan kalktığı ve bağımsız bir yargının hüküm sürdüğü, özgürlükler noktasında dünyanın parmakla gösterdiği tabiri caizse bir düşler ülkesinde yaşamayı konuşalım…
Maalesef ülkemizin içinde bulunduğu koşullar neredeyse son 10 yıldır kötüleşiyor. Yargı giderek bağımsızlığını yitirdi, özgürlükler noktasında kısıtlamalar had safhada, ekonomik olarak içine girdiğimiz girdap bizi bir o yana bir bu yana sürükleyip duruyor. Bugünlere gelmemize neden olan etmenlerin başında iç sebepler yatıyor. Hükümetin sürdürdüğü yanlış politikalar ülkeyi bugünlere getirdi ve daha da kötüye götürecek gibi duruyor. Hükümetin yaptığı yanlışların üstüne küresel çapta yaşanan pandemi gibi bir olumsuzluk da eklenince ekonomimiz iyice çıkmaza girdi.
Hükümet pandeminin olumsuz etkilerini bertaraf etmek adına yayınladığı ekonomi paketi ile kendisini eleştirenleri yine haksız çıkarmayarak bu konuda istikrarını sürdürdü. Tabiri caizse hükümetin sunduğu reçete zehirli bal içeriyor. Kredi oranlarını aşağıya çekerek toplumu düşük faizden tatlı tatlı borçlanmaya yöneltiyor. Ülkenin en büyük sorunu olan cari açık yani finansman ihtiyacı zaten had safhadayken, ülkenin kredi batağında olduğu aşikar iken halkı yeniden borçlanmaya teşvik etmenin ne kadar yanlış olduğunu sizler de takdir edeceksinizdir. Nisan ayı itibarıyla kısa vadeli dış borç stoku 164 milyar dolar, Kısa + Uzun vadeli iç ve dış borç stoku ise 436 milyar dolar seviyesindedir. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın ise herhangi bir krize müdahele etmek için elinde bulundurduğu net döviz rezervi 30-40 milyar dolar civarındadır. Kur'daki her 1 tl'lik artış ülke toplam borcunu 436 Milyar Türk Lirası arttırmaktadır.
Yazının başında söylediğim gibi gönül isterdi ki sizlere güzel şeylerden bahsedelim fakat kamyonun freni patladı gidiyor. Allah sonumuzu hayr etsin.
YAZARIN SON YAZILARI