Karanlıklar Ülkesi

06 Temmuz 2020 Pazartesi 12:24
Son günlerde sıkça konuşulmaya başlanan bir konu var TCMB rezervleri. Basitçe ifade etmem gerekirse merkez bankası rezervleri ülke ekonomisi için kalkan görevi görmektedir. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın kalkanı ne durumda gelin hep beraber bakalım.
Burada sıklıkla bahsettiğim bir konu Türkiye Ekonomisinin dış borç tutarı. Nisan 2020 itibarı ile merkez bankası verilerine göre kısa vadeli dış borç tutarı 164 milyar dolar, kısa + uzun vadeli dış borç tutarı ise yaklaşık 430 milyar dolardır.  TCMB rezervlerine göz attığımızda karşımıza çıkan tabloda Mayıs 2020 itibarı ile TCMB Net Uluslararası rezervlerinin $32,3 milyar, swap pozisyonunun ise $51,9 milyar yani net pozisyonunun -19,6 milyar dolar olduğu görülmektedir.
2020 Ocak ayındaki net pozisyon 18 milyar dolar idi. Şimdi gelelim asıl soruya, ne oldu da 5 ay içerisinde ülke rezervleri 18 milyar dolardan, -19 milyar dolara geriledi. 5 ay içerisinde 37 milyar dolar paraya ne oldu? Katar ile yapılan swap anlaşmaları karşılığında ne tür imzalar atıldı ve hangi imtiyazları verildi ? Aman dolar yükselmesin millet uyanmasın diyerek ülkeyi soktuğunuz bu durumdan kim nasıl kurtaracak?
Ülke rezervlerini bu şekilde katleden ve bu ülkenin geleceğini hiçe sayarak kendi iktidarlarını koruma uğruna günlük hevesler peşinde koşanların hesabı hukuk çerçevesinde elbet bir gün sorulacaktır. Görünen o ki; hesap günü gelene kadar ülkenin kuyusu kazılmaya ve ülke tarihinde görülmemiş bir karanlığa doğru yol almaya devam edeceğiz.
YAZARIN SON YAZILARI