Nisan Mart'dan iyi miydi?

06 Mayıs 2019 Pazartesi 11:45
2019 yılının ilk çeyreğini geride bırakırken ekonomi tarafından gelen veriler hükümet haricindeki herkesin öngörüsü olan ekonomide ciddi bir yavaşlama ve bunun sonucunda 2019 yılını küçülerek kapatacağımız öngörüsünün gerçekleştiğini gösteriyor.
Özellikle seçim sonrası Mart ayından itibaren dönülmesi gereken mali disiplinden taviz verilmeye devam edilmesi ve seçimlerin üzerinden geçen zamana rağmen seçimlerle ilgili tartışmanın alevlenerek devam etmesi zaten iyi gitmeyen Türkiye ekonomisi için endişe çanlarının çalmasına sebep oluyor. Hükümetin ısrarla İstanbul seçim sonuçlarını kabul etmemesi sebebiyle oluşan siyasi risk ve belirsizlik döviz kuru üzerinde halihazırdaki kırılganlığı daha da artırıyor.
Bugün itibariyle dolar/tl 6 lira sınırın da. Ülke dışından gelen haberler de Türkiye için pek iç açıcı görünmüyor. Türkiye gibi enerjide dışa bağımlı bir ülke için petrol fiyatlarının düşük kalması çok önemli fakat birkaç aydır petrol fiyatlarında yükseliş bizim için işleri daha da zorlaştırıyor. Amerika tarafında ise Trump'ın haftasonu attığı bir twit ile küresel piyasaları yeniden sallamasıyla küresel ekonomi üzerindeki sis bulutlarının bir süre daha dağılmayacağını gösteriyor ve Türkiye'nin de içinde bulunduğu gelişmekte olan ülkeler için işlerin daha da zorlaşacağını gösteriyor.
Hükümet özellikle son birkaç yıldır ülkenin sorunlarını ele alıp bu sorunların köküne inerek çözüm üretmekten ziyade ya bu sorunları görmezden gelerek inkar etti ya da kabul edip suçu başkalarına yükleyerek kendini aklamaya çalışan bir portre çizdi. Türkiye ekonomisin içinde bulunduğu bu tablodan sıyrılması için alınması gereken önlemler maalesef ekranın karşısına geçip sunum yaparak çözülebilecek seviyeyi çoktan geçmiş durumda ve giderek daha vahim bir hal alıyor. Umarım ekonomimizi yönetenler bir an önce yapılması gerekenleri yaparak bu tabloyu tersine çevirecek çözümlerle karşımıza çıkabilirler…
YAZARIN SON YAZILARI