Seçim bitti! Tüm gözler ekonomiye çevrildi

02 Nisan 2019 Salı 19:34
Ekonomik açıdan ise seçim sonrası beklenenin aksine, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Devlet Bahçeli tarafından yapılan açıklamaların pozitif ve kapsayıcı olması, özellikle Erdoğan'ın yaptığı serbest piyasa ekonomisinden taviz verilmeden devam edileceği vurgusu ekonomi için önemli bir açıklamaydı.
 Fakat bu açıklamaların reeldeki yansımalarını ne kadar olacaktır yine bekleyip görmek gerekiyor. Seçimlerin sonucu olarak herhangi bir iktidar değişikliği olmayacağından piyasalar için olumlu bir haber gibi görünse de CHP tarafından devralınan belediyelerde, seçim öncesi söz verilen 2200 tl asgari ücret vaadi gerçekleştirileceğinden bunun da enflasyonu yükseltebilme ihtimalinden dolayı olumsuzlar hanesine yazılması gerekmektedir.
Şimdi yapılması gereken Türkiye'nin halihazırda içinde bulunduğu resesyon ve ödemesi gereken borçlarının büyüklüğü sebebiyle ekonomide alınması gereken tedbirleri acilen alıp, tüm ekonomi yazarlarının ısrarla bahsettiği yapısal reformların hayata geçirilmesidir.
 Bu reformları hayata geçirmediğimiz sürece Türkiye ekonomisi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da bahsettiği spekülatif ataklara maruz kalmaya devam edecektir. Bize düşen ekonominin temellerini sağlamlaştırıp bu tür ataklardan etkilenmeden yoluna devam edebilecek bir ekonomik sistem oluşturmaktır.
Dorukhan Eynes/NOTKON
YAZARIN SON YAZILARI