Sözde Büyüme

03 Aralık 2019 Salı 10:26
Türkiye Ekonomisi 3. Çeyreği geride bırakırken bu yılın üçüncü çeyreğine yönelik yapılan araştırmalarda yıllık yüzde 2 oranında küçülme bekleniyordu (BETAM araştırması). Ancak uzmanların söylemlerine göre TÜİK marifetiyle küçülmenin önlenip yüzde sıfırlı düzeylerde bir artış açıklanmasının sürpriz olmayacağı ifade ediliyordu.
Son açıklanan ‘'Tüik verilerine'' göre Türkiye ekonomisi 3. Çeyrekte ‘'sözde'' %0.9 büyüdü. Bir önceki yazımda belirttiğim 2019 yılının ilk 10 ayında 100 milyar TL'yi aşan bütçe açığı ve bankalara uygulanan kredi baskısı neticesinde hükümetin çabaları sözde  %0.9 büyüme ile neticelenmiş görünüyor. Peki şunu soralım devlet eliyle yapılan harcamalarla piyasa dengeye gelir mi? Elbette gelir fakat bunun için sağlam bir devlet yapısı, aklı selim bir hükümet, bağımsız merkez bankası gibi unsurların bir arada bulunması gerekiyor. Türkiye'de biz bunların hangisine ne kadar sahibiz, cevabı sizde.
Hazine Bakanı Berat Albayrak ise son açıklanan veriler sonrasında yine ekranların karşısına geçip alışılagelmiş slayt sunumunu yaparak ekonomiye dair yediden yetmişe herkesin yüreğine su serpti ve bizlere ne kadar iyi durumda olduğumuzu bir kez daha ispatladı. 10 yıldır yerinde sayan, reel sektörünün (inşaat ve enerji başta olmak üzere) döviz borcundan dolayı nefes alamadığı, kamunun hali hazırda verdiği yüksek bütçe açığı ve idraki zor bir iç borç çevirme oranı, kişi başına milli gelirin 8815 dolar ile 2007 yılının da gerisine düştüğü gerçeklerinden sayın bakanımız ya haberdar değil ya da bu gerçekleri önemsiz bularak hiç bahsetmiyor.
Diyelim ki bütün veriler doğru ve ekonomimiz büyüme patikasına girdi. Yatırımların negatif seyrinin devam etmesi, büyümenin istihdam oluşturmaması, kamu kesimindeki harcama artışının bütçe dengesini bozmaya devam etmesi bu büyümenin sürdürülebilirliği ile ilgili kuşkuları haklı kılan sebeplerin başlarında geliyor.
YAZARIN SON YAZILARI