Varlık Fonuna Ne Oldu?

08 Nisan 2019 Pazartesi 13:52
2016 yılında kurulan Türkiye Varlık Fonu A.Ş Türkiye gündemine o yıllarda hızlı bir giriş yapmış ve halkımızın Varlık Fonu ile tanışmasına vesile olmuştu.
Türkiye Varlık Fonu  ise Ziraat Bankası, Halk Bank, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), BOTAŞ, Türksat, THY, Milli Piyango, Borsa İstanbul, TCDD gibi toplam varlıkları 200 milyar dolara yakın ülkenin en değerli şirketlerinden oluşmaktadır.
Türkiye Varlık Fonu'nun kurulma amacının yasadaki tanımından ziyade dış kaynaklara/borçlanmalara  teminat oluşturmak olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçek. 
Ayrıca Fon'un işleyişine dair netlik içermeyen birçok nokta bulunmaktadır. Örneğin; yönetim kurulu üyelerinin aldığı maaşlar İhale Kanunu'na tabi olmaması ve Sayıştay tarafından denetlenmemesi bunlara örnek gösterilebilir.
Türkiye Varlık Fonu'nun aslında  dünyadaki ‘Varlık Fonu' adıyla bilinenden ne kadar farklı olduğunu görmek için Dünya'daki diğer varlık fonlarına bakmak yeterli olacaktır. Dünya'da varlık fonları genel olarak doğal kaynak/enerji bakımından zengin ülkelerde ekonomide oluşan ihracat fazlasını ilerde kötü gidebilecek ekonomik şartlarda, tabiri caizse bir kumbara gibi kullanabilmek veya bu fazlalığı gelecek nesillere aktarabilmek adına kullanılıyor. 
Bu fonda biriken para ile diğer ülkelerdeki çeşitli kârlı yatırımlarda pay sahibi olarak fonun gelir kaynakları ve dolayısıyla ülkenin geleceğine yatırım yapılıyor. Kısaca söylemek gerekirse Dünya'daki diğer fonlar borç almak için değil, yatırım yapıp gelecek nesillere daha fazla kaynak ve refah sağlayabilmek adına çalışıyor.
Türkiye Varlık Fonu'nun ilk günden itibaren şeffaf olmayan yapısı ve bütün dünyada olan yönetim şeklinin aksine Türkiye'de siyaset ile doğrudan bağlantısının olması sebebiyle amacına hizmet etmeyeceği biliniyordu. Bugün geldiğimiz noktada 2 yıl önce ekonomimiz için bir kurtuluş reçetesi gibi hazırlanıp pazarlanan varlık fonundan hiç bahsedilmemesi Fon'un ne amaçla kullanıldığının gizlenmesinden midir yoksa Ekonomi'nin içinde bulunduğu durumun vehametinden midir hep birlikte bekleyip göreceğiz. 
Kim bilir belki de bu hafta Ekonomi Bakanı Berat Albayrak'ın açıklaması beklenen ekonomi paketi ülkeyi içinde bulunduğu durumdan kurtaracak bir plan içermektedir…
YAZARIN SON YAZILARI